Yurt Dışı Fuar Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Yurt Dışı Fuar Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Yurtdışında katıldığınız fuarlarda teşvikten yararlanmak için öncelikle o fuarın teşvik kapsamında olması gerekiyor. Her fuar bu kategoride yer almasa da büyük fuarlar veya Türkiye Cumhuriyeti’nin ihracat için hedef seçtiği pazarlarda yer alan fuarlar teşvik kapsamında yer alıyor. %50 veya %70 oranında devlet teşviğini fuar tarihinden sonra yaklaşık 8 – 12 ay içerisinde nakit olarak geri alabiliyorsunuz. Teşviğin geri ödenmesi konusunda net bir tarih verilemiyor çünkü bu tamamen o sırada İhracatçı Birlikleri Devlet Yardımları şubesine bağlı olarak değişiyor.

Fuar teşviklerinden yararlanmak için hazırlamanız gereken yığınla evrak olacak ve sizi yıldırmak için özenle hazırlandığına hiç şüphe yok. Evrakları eksiksiz ve usulune uygun hazırlamadığınız takdirde fuar teşviği almanıza imkan yok. Her fuara ve sektöre göre istenen evraklar değişiklik gösterebiliyor.

Yurtdışı fuar teşviğine stand tutarınız ve uçak biletleriniz dahil. Otel harcamaları ve orada yapacağınız masraflar Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik kapsamına alınmıyor. Ancak çok uğraşırsanız burada da KOSGEB desteklerinden yararlanma ihtimaliniz olabilir. Tabii iki kat evrakla uğraşacağınızı söylememe gerek yok.

Paylaşın